Ekologiczne oczyszczanie powierzchni

SPIS TREŚCI:

  1. 1. Czym jest laserowe czyszczenie powierzchni?
  2. 2. Ekologiczny charakter ablacji laserowej
  3. 3. Co różni laser od tradycyjnych metod konserwacji?
  4. 4. Bezpieczne i skuteczne systemy od FLASER

 

Piaskowanie, ścieranie lub chemiczne czyszczenie powierzchni to metody generujące odpady, które należy następnie segregować i utylizować. Nierzadko do ich stosowania wykorzystuje się szkodliwe substancje, wpływające negatywnie na stan środowiska naturalnego oraz zdrowie człowieka. Nic zatem dziwnego, że obecnie poszukuje się bardziej zrównoważonych technologii konserwacji. Jedną z popularniejszych jest ablacja laserowa. Stanowi ona bardziej przyjazną dla przyrody alternatywę. W niniejszym artykule przedstawimy ekologiczne aspekty systemów marki FLASER. Zapraszamy do lektury!

Czym jest laserowe czyszczenie powierzchni?

Laser pulsacyjny marki FLASER w swojej pracy wykorzystuje fizyczne zjawisko ablacji. Polega ono na wysyłaniu krótkich, intensywnych impulsów światła o bardzo dużej mocy szczytowej, które następnie zostają zaabsorbowane przez zabrudzenia i odbite lub pochłonięte przez materiał poddawany czyszczeniu. Jest to zatem bezpyłowe czyszczenie powierzchni, oparte wyłącznie na wymianie energii między daną strukturą a urządzeniem, bez konieczności stosowania chemikaliów lub dodatkowych mediów. Co więcej, kalibracja lasera sprawia, że dany element pozostaje czysty oraz nienaruszony, niezależnie od struktury, jaką posiada. Dostosowując długość fali, a także gęstość mocy i energii światła laserowego, z wykorzystaniem ablacji da się usunąć m.in. rdzę, farbę, osady organiczne z metalu, drewna, tworzyw sztucznych czy kompozytów. Metoda ta należy więc do bezpiecznych — nieinwazyjnych i ekologicznych sposobów konserwacji, dlatego sprawdzi się w wielu gałęziach przemysłu.

Ekologiczny charakter ablacji laserowej

Usuwanie zabrudzeń za pomocą systemów marki FLASER jest doceniane przez firmy, które poszukują nowych, bardziej przyjaznych dla planety technologii. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod czyszczenia powierzchni, lasery nie wymagają:

  1. — użycia szkodliwych chemikaliów — stosowana w nich ablacja powoduje wyłącznie podgrzanie i odparowanie nawarstwień. Oznacza to, że mniej substancji chemicznych przedostaje się do środowiska;
  2. — wykorzystywania dużych ilości wody do mycia — urządzenia, których działanie opiera się na ablacji nie wytwarzają pyłu, dlatego pozwalają na zrównoważone gospodarowanie zasobami wodnymi, a także zachowanie czystszego powietrza;
  3. — stosowania dodatkowych akcesoriów — takich jak papier, gąbki, ściereczki itp. Dzięki temu lasery umożliwiają na ekologiczną eliminację zanieczyszczeń powierzchni, ponieważ nie generują odpadów przeznaczonych do utylizacji;
  4. — ponoszenia dodatkowych kosztów — związanych ze specjalnym przygotowaniem otoczenia czy wywozem śmieci. Systemy laserowe FLASER są kompaktowe, bezpyłowe, a także bardzo precyzyjne, wydajne oraz szybkie. Nie zajmują dużo miejsca, a przy tym stanowią energooszczędne rozwiązanie, pozwalające na optymalizację procesu funkcjonowania firmy.

Co różni laser od tradycyjnych metod konserwacji?

Renowacja powierzchni laserem FLASER to innowacyjny sposób czyszczenia i konserwacji różnego rodzaju materiałów. Ze względu na możliwość precyzyjnej kontroli całego procesu, urządzenie pozwala na skuteczne pozbycie się nieestetycznych powłok i starych warstw, bez uszkodzenia podłoża materii. Ponadto wykorzystywana w nim ablacja sprawia, że jest to ekologiczne czyszczenie powierzchni. Dzięki tym zaletom, lasery zyskują coraz większą przewagę nad tradycyjnymi metodami. Poniżej przedstawiamy kluczowe różnice między systemami FLASER a piaskowaniem:

Cechy System laserowy Piaskowanie
Sposób działania bezdotykowy mechaniczny
Dodatkowe środki brak ziarna piasku, woda
Precyzja wysoka zależna od miejsca zabrudzenia
Czystość wysoka niska (generowanie odpadów oraz pyłu)
Oddziaływanie z materiałem zerowe wysokie (zarysowania, pozostałości warstw)
Bezpieczeństwo wysokie zarówno dla środowiska, jak i operatora hałas, wdychanie pyłu, narażenie skóry i oczu na odłamki
Zastosowanie renowacja metali, drewna, kamienia, tworzyw sztucznych, kompozytów, zabytków, przygotowanie powierzchni do malowania lub lakierowania zależne od rodzaju ścierniwa
Koszty eksploatacji niskie relatywnie wysokie i zależne od kilku czynników
Odpady brak resztki zabrudzeń, zużyte ścierniwo
Czas czyszczenia zoptymalizowany zależny od stopnia zabrudzenia

Bezpieczne i skuteczne systemy od FLASER

W FLASER zajmujemy się produkcją systemów laserowych, będących odpowiedzią na aktualne potrzeby rynku. Nasze urządzenia efektywnie minimalizują wpływ procesu usuwania zabrudzeń na środowisko. Zostały one tak zaprojektowane, aby zapewnić użytkownikom ekologiczne oczyszczanie powierzchni, poprzez wydajną, bezpieczną, czystą i energooszczędną pracę, którą zawdzięczają zastosowanej w nich ablacji oraz możliwości dokładnej kalibracji lasera. Stworzyliśmy wykwalifikowany zespół specjalistów oraz pasjonatów. Naszym celem jest dostarczanie zaawansowanych technologicznie rozwiązań, wpisujących się w założenia zrównoważonego rozwoju. W ofercie dostępnej na naszej stronie internetowej posiadamy szeroki wybór kompaktowych laserów pulsacyjnych jednomodowych oraz wielomodowych, a także urządzeń do renowacji lub czyszczenia kamienia, drewna czy metalu. Oprócz tego, świadczymy usługi posprzedażowe zarówno dla osób fizycznych, małych, średnich oraz dużych firm, jak i międzynarodowych korporacji o różnorakim profilu działalności. Zapewniamy pomoc serwisową przez cały czas użytkowania naszych systemów.

Jeżeli poszukujesz bardziej zrównoważonych metod czyszczenia powierzchni, wypróbuj systemy laserowe FLASER. Jako doświadczony producent wydajnych laserów czyszczących, oferujemy fachowe doradztwo w zakresie technologii renowacji różnego rodzaju materiałów za pomocą ablacji. Po więcej informacji na temat naszej działalności zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego.