Kompozyty, za sprawą swoich wyjątkowych właściwości, są wykorzystywane w wielu branżach. Wykazują bowiem wysoką trwałość, elastyczność, lekkość, a także odporność na korozję. Istnieją jednak sytuacje, w których należy je oczyścić – czy ze względu na konieczność naprawy, wymiany, czy przywrócenia estetyki wykonanych z nich elementów. Tradycyjne metody, z uwagi na wysoką inwazyjność, często okazują się niemożliwe do zastosowania. W związku z tym obecnie poszukuje się bardziej precyzyjnych i bezpiecznych rozwiązań. Jednym z nich jest technologia laserowa. W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie, na czym polega oczyszczanie kompozytów laserem i dlaczego warto stosować ten proces. Zapraszamy do lektury!
Kompozyty to materiały, które składają się z co najmniej dwóch różnych substancji, połączonych ze sobą w taki sposób, aby uzyskać zupełnie nowe, często lepsze właściwości niż te, które posiadają indywidualne składniki. Ich podstawowymi komponentami są:
Istnieje wiele rodzajów kompozytów. W zależności od tego, jaka matryca zostanie dobrana do danego wypełniacza, można uzyskać taki materiał, jak:
Nazwa kompozytu | Matryca | Wypełniacz |
---|---|---|
Polimerowy | żywica polimerowa | włókna szklane, węglowe lub aramidowe |
Metalowy | metal | cząstki ceramiczne lub inne włókna |
Ceramiczny | ceramika | włókna ceramiczne lub metalowe |
Właściwe połączenie ze sobą danych składników pozwala na otrzymanie surowca o unikalnych właściwościach. Najczęściej jest to:
Kompozyty są często lżejsze od tradycyjnych materiałów, takich jak stal czy aluminium. Jednocześnie wykazują dużą wytrzymałość na obciążenia. Ponadto wiele tego typu surowców nie reaguje na negatywne działanie wody, chemikaliów, wysokich temperatur i promieniowania UV. Dzięki temu mogą być stosowane nawet w trudnych warunkach. Co więcej, kompozyty dają się łatwo formować w dowolne kształty. Pozwala to na tworzenie złożonych konstrukcji — o różnorakim przeznaczeniu, a także dobrej izolacyjności termicznej i energetycznej.
Wszystkie te wyjątkowe właściwości sprawiły, że kompozyty zrewolucjonizowały wiele branż, takich jak medycyna, budownictwo, lotnictwo czy motoryzacja. Obecnie produkuje się z nich m.in. karoserię samochodową, panele elewacyjne, rowery oraz protezy. Choć są to zasadniczo produkty solidne, z czasem konieczne jest jednak oczyszczanie użytych w nich kompozytów. Proces ten wykonuje się w takich przypadkach, jak:
Nieestetyczne lub zbędne elementy materiału można usunąć mechanicznie, chemicznie, termicznie. Każda z tych metod, choć skuteczna, posiada też wiele wad, do których należą m.in. duża ingerencja w strukturę surowca czy mała precyzyjność. W związku z tym inżynierowie poszukują alternatywnych — dokładniejszych i mniej inwazyjnych — rozwiązań. Coraz większą popularność zyskuje laserowe oczyszczanie kompozytów. Jest to proces oparty na fizycznym zjawisku ablacji, w którym skoncentrowana wiązka światła laserowego oddziałuje na daną powierzchnię, powodując wybiórcze usunięcie nawarstwień w postaci pary lub plazmy. Jak to działa? Po odpowiedniej kalibracji laser wytwarza energię o określonych parametrach, skupioną następnie w układzie optycznym znajdującym się w jego wnętrzu. W momencie, kiedy wiązka laserowa dociera w formie impulsu do powierzchni danego materiału, energia światła jest absorbowana przez jego atomy i cząsteczki. Dochodzi wówczas do podgrzania, a następnie ablacji, czyli natychmiastowego odparowania kompozytu w miejscu oddziaływania urządzenia. Laserowa eliminacja starych powłok bądź zbędnych elementów jest zatem bezdotykowa, skuteczna, szybka i ekologiczna.
Ablacja wykorzystywana w systemach laserowych należy do technologii przyszłości. Doskonale wpisuje się bowiem w założenia zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska naturalnego. W firmie FLASER, wychodząc naprzeciw aktualnym potrzebom rynku, przygotowaliśmy specjalną ofertę sprawdzonych urządzeń przeznaczonych do renowacji i konserwacji różnego rodzaju materiałów. Korzystając z naszych rozwiązań, oczyszczanie kompozytów laserem stanie się:
Jako doświadczony zespół wykwalifikowanych specjalistów i pasjonatów w zakresie technologii laserowej projektujemy, a następnie produkujemy maszyny, które nie oddziałują mechanicznie na materiał kompozytowy. Nasze lasery, po ustaleniu tzw. progu ablacji, pozwalają na selektywne odparowywanie następujących po sobie nawarstwień. Dzięki temu w żaden sposób nie naruszają wewnętrznej struktury kompozytów. Co więcej, proponowane przez nas systemy laserowe nie wymagają ścierniwa, stosowania chemikaliów czy dodatkowych mediów. Należą zatem do ekologicznych, wszechstronnych rozwiązań technologicznych. Produkowane przez nas urządzenia nie generują pyłu, odpadów ani toksycznych substancji, dlatego z powodzeniem można wykorzystać je w każdych warunkach.
Technologia laserowa FLASER to opłacalna inwestycja w przyszłość biznesu oraz planety. Oferowane przez nas kompaktowe lasery z mobilną obudową dają szansę na optymalizację pracy firmy w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego. Wszystkie produkty z dostępnej oferty zostały opisane na stronie internetowej. Po więcej informacji na temat naszej działalności zapraszamy również do kontaktu mailowego lub telefonicznego.